Google, Facebook dhe Amazon do të dëshmojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër taksës franceze

Google, Facebook dhe Amazon do të dëshmojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër taksës franceze

Njësia Google e Alphabet, Facebook dhe Amazon janë ndër kompanitë që do të dëshmojnë në seancën dëgjimore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për taksën e qeverisë franceze mbi shërbimet dixhitale. Në muajin korrik, senati…

Read More
Shitësit amerikanë tashmë mund të tregtojnë në Alibaba

Shitësit amerikanë tashmë mund të tregtojnë në Alibaba

Gjiganti online Alibaba ka hapur dyert për shitësit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në platformën e saj më të vjetër, Alibaba.com. Kjo kompani tani u ofron mundësi firmave amerikane që të shesin në këtë…

Read More
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Franca ‘përplasen’ për taksën dixhitale

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Franca ‘përplasen’ për taksën dixhitale

Ashtu siç ishte paralajmëruar, ministrat e Financave të shtatë vendeve më të fuqishme ekonomike në botë, janë mbledhur në takimin dy ditor që zhvillohet në qytetin verior të Francës, Chantilly. Bisedimet janë fokusuar në mosmarrëveshjet…

Read More
FaceApp tashmë ka qasje në fotografitë dhe emrat e 150 milionë njerëzve

FaceApp tashmë ka qasje në fotografitë dhe emrat e 150 milionë njerëzve

Gjithkush i ka parë miqtë e tyre duke postuar fotografi që duken të plakur. FaceApp u ka dhënë njerëzve fuqinë për të ndryshuar pamjet e tyre të fytyrës, por në të njëjtën kohë, njerëzit i…

Read More
Mënyra se si fiton para Facebooku

Mënyra se si fiton para Facebooku

Facebook gjatë vitit 2017 gjeneroi më shumë se 40 miliardë dollarë të ardhura, ku rreth 90 për qind prej tyre erdhën nga reklamat. Kompania njoftoi se në tremujorit e dytë të 2018-së ka fituar 13.2…

Read More
Facebook dënohet me gjobë prej pesë miliardë dollarësh

Facebook dënohet me gjobë prej pesë miliardë dollarësh

Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka dënuar rrjetin social Facebook me gjobë prej pesë miliardë dollarësh. Sipas The Wall Street Journal, përcjell Telegrafi, FTC si rezultat i hetimit të…

Read More
Shtetet e Bashkuara të Amerikës po hetojnë planin e Francës për tatimin e gjigantëve të teknologjisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po hetojnë planin e Francës për tatimin e gjigantëve të teknologjisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, urdhëroi një hetim mbi taksën e planifikuar të Francës për gjigantët e teknologjisë, një masë që mund të rezultojë me tarifa hakmarrëse. Përfaqësuesi amerikan i tregtisë, Robert Lighthizer,…

Read More
Sanksionet kundër Huaweit zbresin vlerën e aksioneve të kompanive amerikane të teknologjisë

Sanksionet kundër Huaweit zbresin vlerën e aksioneve të kompanive amerikane të teknologjisë

Kompania për prodhimin e çipave Broadcom, paralajmëroi se lufta tregtare SHBA-Kinë dhe ndalimi i të bërit biznes me Huawei do t’i shkaktojë kompanisë një humbje prej dy miliardë dollarë. Aksionet e kompanisë ranë me 8.6…

Read More
Shtetet e Bashkuara të Amerikës nisin hetime ndaj kompanive më të mëdha të teknologjisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nisin hetime ndaj kompanive më të mëdha të teknologjisë

Ligjvënësit amerikanë hapën hetime ndaj disa kompanive më të mëdha të teknologjisë në botë. Komiteti për Drejtësi i Dhomës së Përfaqësuesve premtoi se do të rishikojë “nga fundi në krye fuqinë e tregut, që kontrollohet…

Read More
Huawei tejkalon Apple në prodhimin e telefonave të mençur

Huawei tejkalon Apple në prodhimin e telefonave të mençur

Pas disa vitesh rritje, shitjet e telefonave të mençur ranë për vitin e dytë me radhë. Ky trend negativ vijoi në tre mujorin e parë të vitit 2019 kur shitjet botërore të telefonave të mençur…

Read More