Gazeta Ekonomia

Kupto Ekonominë

Vdekja e Aleancës Trans-Atlantike

Aleanca e Atlantikut, e ndërtuar për të përmbajtur Bashkimin Sovjetik pas Luftës së Dytë Botërore, filloi të vdiste kur mbaroi Lufta e Ftohtë. Ajo që e mbajti gjallë gjatë tre dekadave të fundit ka qenë më pak nevoja strategjike sesa një konvergjencë e vlerave – vlerat e rendit liberal të pasluftës. Tani, partneri kryesor i aleancës, Shtetet e Bashkuara, ka humbur interesin për këto vlera. Aleanca ishte tashmë si një kufomë, por Donald Trump i vendosi gozhdën e fundit në arkivolin e vet kur vendosi të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Po tani? Shtetet e Bashkuara do të kalojnë nga kriza në krizë, por Evropa ndeshet me pyetje më ekzistenciale: Ajo është dëbuar nga kopshti – megjithëse një shumë i mprehtë -i mbajtur nga fuqia ushtarake dhe diplomatike amerikane dhe tani duhet të ndërtojë një shtëpi të re. Diplomatët, ish-diplomatët dhe dijetarët evropianë që kam takuar ditët e fundit kanë rënë dakord për këtë. Ata ndihen më pak të sigurt nëse Evropa është e gatshme për këtë detyrë.

A jam unë – dhe bashkëbiseduesit e mi – duke e bërë një moment shumë të keq në një të vdekshëm? Ndoshta kjo do të ishte e vërtetë nëse problemi ishte vetëm Trump. Në fakt, Evropa pushoi të ishte qendra gjeostrategjike në botë kur kërcënimi sovjetik u zhduk. Krizat humanitare të dekadës së ardhshme përforcuan vlerat e përbashkëta të kombeve perëndimore, por 9/11 larguan menjëherë Shtetet e Bashkuara në një fokus të ngulët në Lindjen e Mesme. Ndonëse Barack Obama rivendosi besimin e përbashkët në multilateralizmin dhe institucionet që George W. Bush kishte shkelur, interesat e tij ishin më të shtrenjta në Paqësor. Ai dëshironte të distancohej nga gropa e mërzitshme e botës arabe drejt Azisë. Obama donte që Shtetet e Bashkuara të përballeshin për të ardhmen, e jo për të kaluarën.

Ndërkohë, populli amerikan preferoi të përballet me shtëpinë. Ata donin një shtyllë në Amerikë dhe votuan për kandidatin që premtoi ta dorëzonte atë. Rrjedhimisht i ka rënë Trump për të dhënë grushtin e fundit aleancës që e ka përcaktuar botën e pasluftës. Vendimi mbi Iranin ndoqi vendimin e tij për të vendosur tarifa për aluminin dhe çelikun evropian, i cili pasoi vendimin e tij për t’u tërhequr nga marrëveshja e klimës të Parisit. Trump nuk është më përçmues ndaj aleatëve evropianë sesa ato aziatikë ose latinë; i vetmi mendim për të cilin ai mbron është ai i bazës së tij.

François Delattre, ambasadori i Francës në Kombet e Bashkuara, thotë se ai e konsideron vendimin mbi Iranin si “ilustrimi më i mirë i momentit Jacksonian që po kalojnë Shtetet e Bashkuara – momenti uni-izolacional”. Një president i ri, ai pranon, mund të rivendosë multilateralizmin. Por, Delattre shton: “Unë personalisht kam frikë se tërheqja është e qëndrueshme. Mosangazhimi filloi para Presidentit Trump, dhe kam frikë se do të zgjasë pas tij”.

Vendimi mbi Iranin ka rezonuar në mesin e liderëve evropianë, si asnjë prej budallallëqeve të mëparshme të Trump. Së pari, evropianët e konsiderojnë Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit, siç është quajtur pakti, si dëshmia më e madhe e aftësisë së tyre për të vepruar në mënyrë koherente dhe efektive. Diplomacia e Iranit u ashpërsua pas luftës në Irak, kur një Evropë e ndarë shikonte një president të SHBA-ve të përplasej drejt katastrofës. “Irani ishte e kundërta e kësaj”, tha Mark Leonard, drejtori i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. “Në vend që të qëndronte e verbuar në hijen e politikës amerikane, Evropa kuptoi se çfarë ishin interesat e saj.” Diplomatët evropianë negociuan me iranianët kur administrata e Bush nuk pranoi ta bënte këtë, duke hartuar një paketë sanksionesh dhe incentivash të miratuara eventualisht dhe duke i kaluar nëpër Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga Obama.

Evropa shpresonte të zvogëlonte tensionet në Lindjen e Mesme duke tërhequr Iranin nga guaska e saj revolucionare. Dhe e arriti. Marrëveshja, thotë Leonard, ishte një “burim i madh krenarie”.

Si një çështje e thjeshtë e afërsisë gjeografike, Evropa kërcënohet nga konflikti në Lindjen e Mesme, ndërsa Shtetet e Bashkuara jo. Vala e baticës së azilkërkuesve nga Siria në vitin 2015 nxiti politikën evropiane dhe ekspozoi një valë popullore të ksenofobisë dhe ilirberalizmit që ka kapluar elitat evropiane. Evropa thjesht nuk mund të përballojë ndjekjen e udhëheqjes amerikane nëse Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbjellin kaos të mëtejshëm në rajon.

Natyrisht, reputacioni i vjetër i Evropës për respekt dhe nënshtrim ndaj Shteteve të Bashkuara u përforcua nga spektakli i presidentit francez Emmanuel Macron dhe Kancelares gjermane Angela Merkel që vizituan Shtëpinë e Bardhë me shpresën për të pajtuar Kryengacmuesin dhe më pas duke u larguar me një “është në dorën tuaj”- dhe oh, me rastin, ne po vijmë edhe për industrinë tuaj të çelikut. Por ndoshta udhëheqësit e Evropës kishin nevojë për këtë tronditje. Orë pas njoftimit të Trump, Macron, Merkel dhe Kryeministrja britanike Theresa May lëshuan një deklaratë të përbashkët për të kujtuar botës se marrëveshja ishte “njëzëri e miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB” dhe kështu mbetet “kuadri ligjor ndërkombëtar i detyrueshëm” për programin bërthamor të Iranit. Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk njoftoi se politikat e Trump mbi Iranin dhe ato tregtare “do të gjenin një përgjigje të bashkuar evropiane”.

Situata do të rëndohet në qoftë se Shtetet e Bashkuara shkojnë përpara me sanksione sekondare që synojnë kompanitë evropiane që vazhdojnë të bëjnë biznes me Iranin. Duke pasur parasysh gjendjen e tanishme luftarake në Uashington, ka arsye të mira për të menduar se ajo do ta bëjë këtë. Orë pas marrjes së postit të tij si ambasador i SHBA-së në Berlin, Richard Grenell shkroi në Twitter: “Ndërmarrjet gjermane që bëjnë biznes në Iran duhet të mbyllin menjëherë operacionet.” Ky do të ishte momenti i përgjigjes ose heshtjes së Evropës. “Ne do të duhet të trajtojmë Shtetet e Bashkuara si një fuqi armiqësore”, tha Leonard. “Mund të kemi nevojë të vendosim kundërmasa kundër kompanive amerikane.”

Asnjëra palë nuk ka nxitje për të zgjeruar ndarjen. Disa firma të mëdha evropiane mund të tërhiqen nga tregu iranian, edhe pse bankierët evropianë potencialisht mund të largohen nga një sistem financiar amerikan, i cili do të përfshijë efektin e sanksioneve sekondare. Megjithatë, kombinimi i tarifave dhe sanksioneve të SHBA-së mund të nxisë Bashkimin Evropian të ngrejë pengesa ndaj produkteve dhe shërbimeve amerikane në Evropë, duke çuar në një luftë tregtare midis partnerëve të mëparshëm.

Edhe në qoftë se kokat më të ftohta mbizotërojnë, Evropa mund të fillojë hedhjen e themeleve për një strategji më të pavarur ushtarake dhe diplomatike. Të gjitha bisedimet për një ushtri të bashkuar evropiane janë zhdukur prej kohësh, por Macron ka ftuar ministrat e mbrojtjes të 10 shteteve evropiane në Paris muajin e ardhshëm për të diskutuar planin e tij për të krijuar një forcë të gatshme për betejë deri në 100,000 trupa. Gjithkush me të cilin kam folur ka ndjerë se ndarja me Trump ka dhënë një shtytje serioze për planin. Si britanikët dhe gjermanët e kanë kapërcyer hezitimin fillestar dhe ranë dakord të marrin në konsideratë bashkimin.

Franca është kryeqyteti i Më Shumë Evropë: Shtatorin e kaluar, Macron mbajti një fjalim të madh në Sorbonne në Paris duke bërë thirrje për më shumë integrim evropian në ushtri, si dhe në frontin ekonomik. Këtë javë, Macron përdori rastin e Çmimit Charlemagne, i cili e mori për përpjekjet e tij për të promovuar unitetin evropian, për të thirrur për një zgjidhje diplomatike evropiane ndaj Unilateralizmit të Trump. “Evropa duhet ta marrë fatin e vet në duart e veta,” tha ai. “Sepse një vend që thyen premtimin e tij nuk do të thotë që ne duhet të ndryshojmë kursin tonë”.

Çdo udhëheqës në Evropën Perëndimore e kupton se kontinenti duhet të përmirësojë aftësinë e tij për të vepruar kolektivisht dhe që të gjitha pasionet politike të qëndrojnë në anën tjetër – me nacionalistët. Pak janë të përgatitur për të marrë rreziqet politike që Macron ka marrë. Merkel në pjesën më të madhe ndan pikëpamjen e Macron-it, por tani që ajo ngërthen në majë të një koalicioni të brishtë, nuk ka lirinë e tij të veprimit. Pyeta Josef Janning, një analist i politikës gjermane në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, nëse ai mendonte se Irani do ta detyronte Merkelin që të kapërcejë kujdesin e saj të përhershëm. “Një dëshirë do ta kishte,” tha ai duke psherëtirë. “Unë nuk jam i sigurt se është e mjaftueshme.” Macron është kaq i irrituar me Merkelin që pasi ajo e paraqiti atë me çmimin Charlemagne, ai kritikoi ngurrimin e saj për t’u bashkuar me thirrjen e tij për reformën e eurozonës.

Janning supozon se Gjermania do të marrë një vend prapa në iniciativën e betejës në grup të Macron dhe do të vazhdojë të përqendrohet në një politikë më modeste dhe teknokratike të BE të quajtur Bashkëpunimi i Përhershëm Strukturor. Ai shpreson se Merkeli do të pajtohet të përdorë programin e BE për të nxitur një kapacitet të zgjeruar të avionëve evropianë (për mbikëqyrje sesa veprime sulmuese) dhe për inteligjencë të koordinuar dhe mbledhjen e të dhënave. Kjo do të përbënte të paktën përparim simbolik. Gjermania mbetet e prapambetur për shpenzimet e mbrojtjes, duke u kushtuar vetëm 1.2 për qind të PBB-së ushtrisë. Gjermanët e pëlqejnë këtë mënyrë; madje një rritje prej 20 për qind do të haste rezistencë të madhe publike. Merkel, thotë Janning, “do të mendojë pafund para se të marrë një vendim të tillë”.

Kapaciteti i ri ushtarak ka përparësinë që të mos kërkojë një ndërprerje psikologjike me Uashingtonin dhe me historinë e përmbajtjes; Shtetet e Bashkuara e kanë shtyrë shumë Evropën që të rrisë shpenzimet e mbrojtjes. Megjithatë, një politikë e jashtme e pavarur është një çështje tjetër. Evropa tani po shkon në rrugën e vet për ndryshimet klimatike dhe Iranin; tregtia mund të vijë më pas. Meqenëse administrata Trump nuk ka interes të shërbejë si një bashkëbisedues midis izraelitëve dhe palestinezëve, një shpërthim i ri i dhunës mund ta fus Evropën në atë rol tradicional amerikan. Shtetet e Bashkuara kanë ndalur së marri në konsideratë të drejtat e njeriut; Evropa ende e bën këtë.

Një diplomaci e vërtetë evropiane do të varet, mbi të gjitha, nga një njohje kolektive që interesat evropiane dhe vlerat evropiane do të konvergojnë në mënyrë periodike vetëm me ato të Shteteve të Bashkuara dhe në raste të tjera do të kërkojnë të punohet me Kinën, vendet e Gjirit Persik ose aktorë të tjerë. Ajo gjithashtu mund të kërkojë mekanizma të reja, qoftë formale apo joformale. Michel Duclos, një diplomat francez në pension i cili tani shërben si këshilltar i posaçëm i Institutit Montaigne, sugjeron që “EU3” – Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe, të cilat punuan së bashku me Iranin – mund të shërbejnë si bërthama e diplomacisë kolektive, pasi të tre mund të gjejnë një mënyrë për të punuar me anëtarët e tjerë të BE.

Për evropianët më të vjetër, përfshirë ata që kanë shpenzuar shumë nga jeta e tyre në lidhje me Shtetet e Bashkuara si një kërcënim mezi të civilizuar, perspektiva për t’u përballur me kriza me askënd prapa shpinës së tyre do të jetë e çuditshme dhe shqetësuese. Tranzicioni mendor do të marrë shumë më tepër se sa ai politik. Por Trump është e sigurt që do ta shpejtojë procesin. “Nuk jam i sigurt nëse SHBA i intereson sadopak për Perëndimin,” tha një diplomat i lartë evropian. “Kur flisni me SHBA për marrëdhëniet euro-amerikane, ju dukeni si djali më qesharak në Tokë. Askujt në administratë nuk i intereson për këtë. /Foreign Policy

Autor: James Traub