Gazeta Ekonomia

Kupto Ekonominë

Zgjedhjet gjermane rrëzojnë euron

Euro ra gjatë orëve të para të mëngjesit në tregjet aziatike pasi zgjedhjet e Gjermanisë treguan mbështetje të shpejtë për një parti të ekstremit të djathtë që la kancelaren Angela Merkel të përleshej për të formuar një koalicion qeverisës.

Euro u tregtua poshtë 0.4 për qind në 1.1906 dhe dukej se ishte për të testuar mbështetjen rreth 1.1860 dollarë, si likuiditet i marrë gjatë seancës.

Merkel ka fituar mandatin e saj të katërt në detyrë të dielën, por do të duhet të ndërtojë një koalicion jo të lehtë për të formuar një qeveri pasi konservatorët e saj përkrahën një rritje nga e djathta ekstreme.

Pavarësisht fitimit të shumicës së votave, blloku i Merkelit u ul në rezultatin më të keq që nga viti 1949 dhe partnerët e saj aktual të koalicionit socialdemokrat thanë se do të hynin në 20.7 për qind në parashikime në parashikime, një nivel i ulët i pasluftës. /ScanTV