Gazeta Ekonomia

kupto ekonominë

Një luftë e re botërore mbi teknologjinë ka nisur ndërmjet shteteve

Kombet dhe kompanitë në mbarë botën janë duke u futur në një betejë të vazhdueshme mbi të ardhmen e teknologjisë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, duke i detyruar ata të zgjedhin palët në një konflikt që po përçan zinxhirët e furnizimit botëror dhe po i nxit bizneset nga tregjet fitimprurëse.

Viktima më e fundit është TikTok, një aplikacion video që është shumë i njohur për adoleshentët dhe që ka qindra miliona përdorues të përkushtuar në të gjithë tregjet si India dhe Shtetet e Bashkuara.

Aplikacioni është në pronësi të një kompanie kineze, por drejtohet nga një shef ekzekutiv amerikan.

Hiti i parë i madh erdhi muajin e kaluar, kur TikTok u bllokua në Indi pas një përplasjeje të nxehtë kufitare me Kinën la të paktën 20 ushtarë indiane të vdekur.

Pastaj, autoritetet amerikane thanë që do të shikonin në ndalimin e aplikacionit sepse ata e konsiderojnë atë një kërcënim të mundshëm për sigurinë kombëtare.

LEXONI EDHE KËTË:  Shtetet e Bashkuara të Amerikës po mendojnë ta ndalojnë rrjetin social TikTok

Ky lajm u prish ndërsa kompania tha se do të linte Hong Kongun për shkak të shqetësimeve për një ligj të gjerë të sigurisë kombëtare që Kina i imponoi qytetit.

“Është duke u bërë më e vështirë të jesh një platformë teknologjike me të vërtetë botërore”, tha Dipayan Ghosh, bashkëdrejtori i Projektit Platformat Dixhitale dhe Demokracia në Shkollën Harvard Kennedy.

Lufta tani për tani midis dy ekonomive më të mëdha në botë prehet në zemër të kësaj çështje.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina po konkurrojnë për inteligjencën artificiale, rrjetet telefonike shumë të shpejtë 5G dhe teknologjinë tjetër.

Edhe pse vendet kanë lidhje ekonomike të gjata që mundësojnë një bashkëpunim, tensionet e fundit mbi sigurinë kombëtare i kanë shtyrë qeveritë dhe bizneset e tyre të rishqyrtojnë ato partneritete.